YITH WooCommerce Dynamic Pricing and Discounts - en to it_IT translation catalogue (132 entries)

en: Please, add a description for the rule
it_IT: Aggiungi una descrizione per la regola inserita

en: Do you really want to delete this rule?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa regola?

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Premium Version
it_IT: Versione premium

en: Price Rules
it_IT: Regole di prezzo

en: Cart Discounts
it_IT: Sconti carrello

en: Plugin Documentation
it_IT: Documentazione plugin

en: Offer ends: %s
it_IT: L'offerta termina: %s

[ctx: min_price]
en: From:
it_IT: Da:

en: Free!
it_IT: Gratis!

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Include a list of vendors
it_IT: Includi un elenco di venditori

en: Exclude a list of vendors
it_IT: Escludi un elenco di venditori

en: YITH WooCommerce Dynamic Pricing and Discounts Premium is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
it_IT: YITH WooCommerce Dynamic Pricing and Discounts Premium è abilitato ma non attivo. Richiede WooCommerce per funzionare correttamente.

en: Customers
it_IT: Clienti

en: Users in list
it_IT: Utenti in elenco

en: Exclude users in list
it_IT: Escludi utenti in elenco

en: Roles in list
it_IT: Ruoli in elenco

en: Roles not in list
it_IT: Ruoli non in elenco

en: Minimum number of orders required
it_IT: Numero di ordini necessari

en: Minimum past expense required
it_IT: Spesa minima necessaria

en: Products
it_IT: Prodotti

en: At least one selected product
it_IT: Almeno uno dei prodotti selezionati

en: All selected products in cart
it_IT: Tutti i prodotti selezionati nel carrello

en: Products not selected
it_IT: Prodotti non selezionati

en: At least a selected category
it_IT: Almeno una categoria selezionata

en: All selected categories in cart
it_IT: Tutte le categorie selezionate nel carrello

en: Categories not selected
it_IT: Categorie non selezionate

en: At least a selected tag
it_IT: Almeno un tag selezionato

en: All selected tags in cart
it_IT: Tutti i tag selezionati sono nel carrello

en: Tags not selected
it_IT: Tag non selezionati

en: Cart Items
it_IT: Articoli carrello

en: Minimum quantity of product items
it_IT: Numero minimo di articoli per prodotto

en: Maximum quantity of product items
it_IT: Numero massimo di articoli per prodotto

en: Minimum quantity of cart items
it_IT: Numero minimo di articoli nel carrello

en: Maximum quantity of cart items
it_IT: Numero massimo di articoli nel carrello

en: Cart Subtotals
it_IT: Subtotale carrello

en: Minimum subtotal
it_IT: Importo minimo

en: Maximum subtotal
it_IT: Importo massimo

en: Percentage Discount
it_IT: Sconto percentuale

en: Price Discount
it_IT: sconto di importo fisso

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Enable Dynamic Pricing and Discounts
it_IT: Abilita Dynamic Pricing and Discounts

en: Coupon Label
it_IT: Nome coupon

en: Name of the coupon showed in cart if there are discounts in cart (add a single word)
it_IT: Nome del coupon che appare nel carrello se sono presenti sconti (usa solo una parola)

en: Before "Add to cart" button
it_IT: Prima del pulsante "Aggiungi al carrello"

en: After "Add to cart" button
it_IT: Dopo il pulsante "Aggiungi al carrello"

en: Before excerpt
it_IT: Prima del riassunto

en: After excerpt
it_IT: Dopo il riassunto

en: After product meta
it_IT: Dopo i meta del prodotto

en: Display Quantity Table
it_IT: Mostra tabella quantità

en: Display Expiring Date In Quantity Table
it_IT: Mostra data di scadenza nella tabella quantità

en: Quantity Table Title
it_IT: Titolo tabella quantità

en: Title of the Quantity Table
it_IT: Titolo della tabella quantità

en: Discount per Quantity
it_IT: Sconto quantità

en: Label for Quantity
it_IT: Testo per Quantità

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Label for Price
it_IT: Testo per Prezzo

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Enable Shop Manager to edit these options
it_IT: Permetti al gestore del negozio di modificare queste opzioni

en: Quantity Discount
it_IT: Sconto quantità

en: Special Offer
it_IT: Offerta speciale

en: Exclude items from rules
it_IT: Non applicare le regole a questi articoli

en: Item quantity in cart line
it_IT: Quantità visualizzata per ogni riga nel carrello

en: Single product
it_IT: Prodotto singolo

en: Single product variation
it_IT: Variazione singolo prodotto

en: Sum of all products in list or category list
it_IT: Somma di tutti i prodotti in elenco o nell'elenco delle categorie

en: All products
it_IT: Tutti i prodotti

en: Include a list of products
it_IT: Includi un elenco di prodotti

en: Exclude a list of products
it_IT: Escludi un elenco di prodotti

en: Include a list of categories
it_IT: Includi un elenco di categorie

en: Exclude a list of categories
it_IT: Escludi un elenco di prodotti

en: Include a list of tags
it_IT: Includi un elenco di tag

en: Exclude a list of tags
it_IT: Escludi un elenco di tag

en: Same product
it_IT: Stesso prodotto

en: Fixed Price
it_IT: Prezzo fisso

en: Everyone
it_IT: Tutti

en: Include a list of roles
it_IT: Includi un elenco di ruoli

en: Exclude a list of roles
it_IT: Escludi un elenco di ruoli

en: Include a list of customers
it_IT: Includi un elenco di clienti

en: Exclude a list of customers
it_IT: Escludi un elenco di clienti

en: Discount Schedule
it_IT: Pianifica sconti

en: From
it_IT: Da

en: To
it_IT: A

en: Discount Combined
it_IT: Sconto combinato

en: Choose if this cart discount must be combined with other coupon
it_IT: Scegli se lo sconto di questo carrello dev'essere combinato con un altro codice promozionale

en: Discount Rules
it_IT: Regole di sconto

en: Rule
it_IT: Regola

en: Value
it_IT: Valore

en: Select a role
it_IT: Seleziona un ruolo

en: Search for a customer
it_IT: Cerca un cliente

en: Search for a product
it_IT: Cerca un prodotto

en: Search for a category
it_IT: Cerca una categoria

en: Search for a tag
it_IT: Cerca un tag

en: Search for a vendor
it_IT: Cerca un venditore

en: Discount Type
it_IT: Tipo di sconto

en: Amount
it_IT: Quantità

en: Save changes
it_IT: Salve le modifiche

en: Discount mode
it_IT: Modalità sconto

en: Show price table
it_IT: Mostra tabella prezzi

en: Show in loop
it_IT: Mostra nella pagina shop

en: Quantity Based
it_IT: In base alla quantità

en: User Status
it_IT: Stato utente

en: Select Roles
it_IT: Seleziona ruoli

en: Select roles to exclude
it_IT: Seleziona i ruoli da escludere

en: Select Customers
it_IT: Seleziona clienti

en: Select customers to exclude
it_IT: Seleziona i clienti da escludere

en: Apply to
it_IT: Applica a

en: Select the products to which applying the rule
it_IT: Seleziona i prodotti a cui applicare la regola

en: Select Products
it_IT: Seleziona prodotti

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Tags
it_IT: Tag

en: Vendors
it_IT: Venditori

en: Apply adjustment to
it_IT: Applica modifica a

en: Select the products to which apply the adjustments
it_IT: Seleziona i prodotti a cui applicare le modifiche

en: Minimum Quantity
it_IT: Quantità minima

en: Maximum Quantity
it_IT: Quantità massima

en: Type of Discount
it_IT: Tipo di sconto

en: Discount Amount
it_IT: Ammontare dello sconto

en: e.g. 5
it_IT: es. 5

en: e.g. 10 - * for unlimited items
it_IT: es. 10 - *per infiniti articoli

en: e.g. 50
it_IT: es. 50

en: Special Offer Rules
it_IT: Regole offerte speciali

en: Purchase
it_IT: Acquista

en: Receive
it_IT: Ricevi

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Apply this discount
it_IT: Applica questo sconto

en: With other rules
it_IT: Con altre regole

en: Even if the product is on sale
it_IT: Anche se il prodotto è in saldo

en: Show Price Table
it_IT: Mostra tabella prezzi

en: Select the products to which applying the adjustments
it_IT: Seleziona i prodotti a cui applicare le modifiche

en: Add new rule
it_IT: Aggiungi una nuova regola
