YITH WooCommerce Coupon Email System - en to it_IT translation catalogue (154 entries)

en: + Add Threshold
it_IT: + Aggiungi Soglia

en: Allow coupon event management for vendors
it_IT: Consenti la gestione degli eventi promozionali per i venditori

en: Allow free shipping
it_IT: Consenti la spedizione gratuita

en: Allowed placeholders:
it_IT: Segnaposto consentiti:

en: Amount thresholds
it_IT: Importo soglie di spesa

en: An error occurred: %s
it_IT: Si è verificato un errore: %s

en: Birth date
it_IT: Data di nascita

en: Birthday Input Date Format
it_IT: Formato data compleanno

en: Choose the coupon to send
it_IT: Scegli il coupon da inviare

en: Choose which email format to send.
it_IT: Scegli il formato dell’email da inviare.

en: Choose which email template to send. Remember to save options before sending the test email.
it_IT: Scegli quale template email inviare. Ricorda di salvare le opzioni prima di inviare l'email di prova.

en: Click to collapse/expand the table
it_IT: Fare clic per comprimere/espandere la tabella

en: Collapse
it_IT: Comprimi

en: Coupon Email System settings
it_IT: Impostazioni Coupon Email System

en: Coupon amount
it_IT: Importo coupon

en: Coupon amount: %s%s off
it_IT: Importo coupon: %s%s di sconto

en: Coupon assigned
it_IT: Coupon assegnato

en: Coupon code:
it_IT: Codice coupon:

en: Coupon management must be enabled to make YITH WooCommerce Coupon Email System work correctly for vendors. %s Enable %s
it_IT: La gestione coupon deve essere attivata per permettere a YITH WooCommerce Coupon Email System di funzionare correttamente per i venditori. %s Attiva %s

en: Coupon not valid
it_IT: Coupon non valido

en: Coupon settings
it_IT: Impostazioni coupon

en: DD-MM-YYYY
it_IT: GG-MM-AAAA

en: DD/MM/YYYY
it_IT: GG/MM/AAAA

en: Days to elapse
it_IT: Giorni trascorsi

en: Delete automatically expired coupons (only those created by this plugin)
it_IT: Elimina automaticamente i coupon scaduti (solo quelli creati da questo plugin)

en: Delete expired coupons
it_IT: Elimina i coupon scaduti

en: Deleting expired coupons...
it_IT: Eliminazione coupon scaduti…

en: Deletion of Expired Coupons
it_IT: Eliminazione dei coupon scaduti

en: Discount type
it_IT: Tipo di sconto

en: Email content
it_IT: Contenuto dell’email

en: Email subject
it_IT: Oggetto dell’email

en: Email template
it_IT: Template email

en: Email type
it_IT: Tipo email

en: Enable Mandrill
it_IT: Attiva Mandrill

en: Enable YITH WooCommerce Coupon Email System
it_IT: Abilita YITH WooCommerce Coupon Email System

en: Enable coupon on a specific number of days from the last purchase
it_IT: Attiva un coupon al trascorrere di determinato numero di giorni dall'ultimo acquisto

en: Enable coupon on customer birthday
it_IT: Attiva un coupon per il compleanno del cliente

en: Enable coupon on first purchase
it_IT: Attiva un coupon per il primo acquisto

en: Enable coupon on specific order threshold
it_IT: Attiva un coupon per uno specifico ammontare dell’ordine

en: Enable coupon on specific product purchase
it_IT: Attiva un coupon per l'acquisto di un determinato prodotto

en: Enable coupon on specific spent threshold
it_IT: Attiva un coupon per una determinata spesa

en: Enable coupon on user registration
it_IT: Attiva un coupon per la registrazione utente

en: Enable coupon sending
it_IT: Attiva l'invio del coupon

en: Exclude sale items
it_IT: Escludi prodotti in offerta

en: Expand
it_IT: Espandi

en: Expiration date: %s
it_IT: Data di scadenza: %s

en: Expiry days after coupon release
it_IT: Giorni alla scadenza dopo il rilascio del coupon

en: Following products: %s
it_IT: Seguenti prodotti : %s

en: Free shipping
it_IT: Consegna gratuita

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Happy birthday from {site_title}
it_IT: Buon compleanno da {site_title}

en: Happy birthday from {vendor_name} on {site_title}
it_IT: Buon compleanno da {vendor_name} su {site_title}

en: Hi {customer_name},
    thanks for making the first purchase on {order_date} on our shop {site_title}!
    Because of this, we would like to offer you this coupon as a little gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {site_title}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    grazie per avere effettuato il tuo primo acquisto il {order_date} dal nostro negozio {site_title}!
    Per questo, vorremmo offrirti questo coupon come piccolo regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {site_title}.

en: Hi {customer_name},
    thanks for making the first purchase on {order_date} on our shop {site_title}!
    Because of this, we would like to offer you this coupon as a little gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {vendor_name}.
it_IT: Ciao {customer_name}, 
    grazie per avere effettuato il tuo primo acquisto il {order_date} nel nostro negozio {site_title}!
    Per questo motivo vorremmo offrirti questo coupon come piccolo regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {vendor_name}.

en: Hi {customer_name},
    thanks for purchasing the following product with the order made on {order_date}: {purchased_product}.
    We would like to offer you this coupon as a gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {site_title}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    grazie per aver acquistato il seguente prodotto con l'ordine effettuato il {order_date}: {purchased_product}.
    Vorremmo offrirti questo coupon come regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {site_title}.

en: Hi {customer_name},
    thanks for purchasing the following product with the order made on {order_date}: {purchased_product}.
    We would like to offer you this coupon as a gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {vendor_name}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    grazie per aver acquistato il seguente prodotto con l'ordine effettuato il {order_date}: {purchased_product}.
    Vorremmo offrirti questo coupon come regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {vendor_name}.

en: Hi {customer_name},
    thanks for your the registration on {site_title}!
    We would like to offer you this coupon as a welcome gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {site_title}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    grazie per esserti registrato su {site_title}!
    Vorremmo offrirti questo coupon come regalo di benvenuto:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {site_title}.

en: Hi {customer_name},
    thanks for your the registration on {site_title}!
    We would like to offer you this coupon as a welcome gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {vendor_name}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    grazie per esserti registrato su {site_title}!
    Vorremmo offrirti questo coupon come regalo di benvenuto:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {vendor_name}.

en: Hi {customer_name},
    we would like to make you our best wishes for a happy birthday!
    Please, accept our coupon as a small gift for you:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {site_title}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    vorremmo farti i nostri migliori auguri di buon compleanno!
    Ti preghiamo di accettare il nostro coupon come piccolo regalo per te:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {site_title}.

en: Hi {customer_name},
    we would like to make you our best wishes for a happy birthday!
    Please, accept our coupon as a small gift for you:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {vendor_name}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    vorremmo farti i nostri migliori auguri di buon compleanno!
    Ti preghiamo di accettare il nostro coupon come piccolo regalo per te:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {vendor_name}.

en: Hi {customer_name},
    with the order made on {order_date}, you have reached the amount of {spending_threshold} for a total purchase amount of {customer_money_spent}!
    Because of this, we would like to offer you this coupon as a gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {site_title}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    con l'ordine effettuato il {data_ordine}, hai raggiunto la somma di {spending_threshold} per un totale di spesa di {customer_money_spent}!
    Per questo, vorremmo offrirti questo coupon come regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {site_title}.

en: Hi {customer_name},
    with the order made on {order_date}, you have reached the amount of {spending_threshold} for a total purchase amount of {customer_money_spent}!
    Because of this, we would like to offer you this coupon as a gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {vendor_name}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    con l'ordine effettuato il {data_ordine}, hai raggiunto la somma di {spending_threshold}  per un totale di spesa di acquisto di {customer_money_spent}!
    Per questo motivo vorremmo offrirti questo coupon come regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {vendor_name}.

en: Hi {customer_name},
    with the order made on {order_date}, you have reached {purchases_threshold} orders!
    Because of this, we would like to offer you this coupon as a gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {site_title}.
it_IT: Ciao {customer_name}, 
    con l'ordine effettuato il {data_ordine}, hai raggiunto {purchases_threshold} di spesa!
    Per questo, vorremmo offrirti questo coupon come regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {site_title}.

en: Hi {customer_name},
    with the order made on {order_date}, you have reached {purchases_threshold} orders!
    Because of this, we would like to offer you this coupon as a gift:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {vendor_name}.
it_IT: Ciao {customer_name}, 
    con l'ordine effettuato il {data_ordine}, hai raggiunto {purchases_threshold} di spesa!
    Per questo motivo vorremmo offrirti questo coupon come regalo:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {vendor_name}.

en: Hi {customer_name},
    {days_ago} days have passed since your last order.
    We would like to encourage you to purchase something more with this coupon:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {site_title}.
it_IT: Ciao {customer_name},
    sono passati {days_ago} giorni dal tuo ultimo ordine.
    Vorremmo invitarti ad acquistare qualcos'altro con questo coupon:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {site_title}.

en: Hi {customer_name},
    {days_ago} days have passed since your last order.
    We would like to encourage you to purchase something more with this coupon:
    
    {coupon_description}
    
    See you on our shop,
    
    {vendor_name}.
it_IT: Ciao {customer_name}, 
    sono passati {days_ago} giorni dal tuo ultimo ordine.
    Vorremmo invitarti ad acquistare qualcos'altro con questo coupon:
    
    {coupon_description}
    
    Ci vediamo nel nostro negozio,
    
    {vendor_name}.

en: How To
it_IT: Come fare per

en: In order to use some of the features of YITH WooCommerce Coupon Email System you need to create at least one coupon
it_IT: Per utilizzare alcune delle funzioni di YITH WooCommerce Coupon Email System devi creare almeno un coupon

en: Individual use only
it_IT: Solo utilizzo individuale

en: MM-DD-YYYY
it_IT: MM/GG/AAAA

en: MM/DD/YYYY
it_IT: MM/GG/AAAA

en: Mandrill API Key
it_IT: API Key Mandrill

en: Mandrill Settings
it_IT: Impostazioni Mandrill

en: Maximum spend
it_IT: Spesa massima

en: Minimum spend
it_IT: Spesa minima

en: More info
it_IT: Ulteriori informazioni

en: No expiration
it_IT: Nessuna scadenza

en: No maximum
it_IT: Nessun massimo

en: No minimum
it_IT: Nessun minimo

en: Not valid for:
it_IT: Non valido per:

en: On a specific number of days from the last purchase
it_IT: Dopo un determinato numero di giorni dall'ultimo acquisto

en: On customer birthday
it_IT: Per il compleanno del cliente

en: On first purchase
it_IT: Per il primo acquisto

en: On specific order threshold
it_IT: Per uno specifico ammontare dell’ordine

en: On specific product purchase
it_IT: Per l'acquisto di un determinato prodotto

en: On specific spent threshold
it_IT: Per una determinata soglia di spesa raggiunta

en: On user registration
it_IT: Per la registrazione utente

en: Operation completed. %d coupon trashed. | Operation completed. %d coupons trashed.
it_IT[0]: Operazione completata. %d coupon cestinato.
it_IT[1]: Operazione completata. %d coupon cestinati.

en: Order thresholds
it_IT: Soglie di spesa dell’ordine

en: Placeholder reference
it_IT: Legenda segnaposto

en: Plain text
it_IT: Solo testo

en: Please enter Mandrill API Key for YITH WooCommerce Coupon Email System
it_IT: Per favore inserisci l'API Key Mandrill per YITH WooCommerce Coupon Email System

en: Please insert a valid email address
it_IT: Per favore inserisci un indirizzo email valido

en: Please select at least a product
it_IT: Per favore seleziona almeno un prodotto

en: Please specify the number of days
it_IT: Per favore specifica il numero di giorni

en: Plugin Documentation
it_IT: Documentazione plugin

en: Premium Version
it_IT: Versione premium

en: Products of the following categories: %s
it_IT: Prodotti delle seguenti categorie: %s

en: Products that will cause the sending of the coupon
it_IT: Prodotti che determineranno l'invio del coupon

en: Remove selected threshold(s)
it_IT: Rimuovi soglia/e selezionata/e

en: Replaced with the amount of money spent by the customer
it_IT: Sostituito con la somma di denaro speso dal cliente

en: Replaced with the customer's email
it_IT: Sostituito con l'email del cliente

en: Replaced with the customer's last name
it_IT: Sostituito con il cognome del cliente

en: Replaced with the customer's name
it_IT: Sostituito con il nome del cliente

en: Replaced with the date of the order
it_IT: Sostituito con la data dell'ordine

en: Replaced with the description of the given coupon. This placeholder must be included.
it_IT: Sostituito con la descrizione del coupon specificato. Questo segnaposto deve essere incluso.

en: Replaced with the name of a purchased product
it_IT: Sostituito con il nome di un prodotto acquistato

en: Replaced with the name of the vendor
it_IT: Sostituito con il nome del vendor

en: Replaced with the number of days since last purchase
it_IT: Sostituito con il numero di giorni dall'ultimo acquisto

en: Replaced with the number of purchases
it_IT: Sostituito con il numero di acquisti

en: Replaced with the site title
it_IT: Sostituito con il titolo del sito

en: Replaced with the spent amount of money
it_IT: Sostituito con la somma di denaro spesa

en: Search for a product&hellip;
it_IT: Cerca un prodotto&hellip;

en: Select a coupon
it_IT: Seleziona un coupon

en: Selected Coupon
it_IT: Coupon selezionato

en: Send Test Email
it_IT: Invia email di prova

en: Sending test email...
it_IT: Invio email di prova...

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Target products
it_IT: Prodotti

en: Target value
it_IT: Obiettivo di spesa

en: Test email
it_IT: Email di prova

en: Test email has been sent successfully!
it_IT: L'email di prova è stata inviata con successo!

en: The number of days that have to pass after the last order has been set as "completed"
it_IT: Il numero di giorni che devono trascorrere dal momento in cui l'ultimo ordine è stato "completato"

en: There was an error while sending the email
it_IT: Si è verificato un errore durante l'invio dell'email

en: This coupon cannot be used in conjunction with other coupons
it_IT: Questo coupon non può essere usato in combinazione con altri coupon

en: This coupon will not apply to items on sale
it_IT: Questo coupon non verrà applicato ai prodotti in offerta

en: Type an email address to send a test email
it_IT: Scrivi un indirizzo email per inviare un'email di prova

en: Use Mandrill to send emails
it_IT: Utilizza Mandrill per inviare le email

en: Use YITH WooCommerce Email Templates
it_IT: Utilizza YITH WooCommerce Email Templates

en: Valid for a maximum purchase of %s
it_IT: Valido per un acquisto massimo di %s

en: Valid for a minimum purchase of %s
it_IT: Valido per un acquisto minimo di %s

en: Valid for a minimum purchase of %s and a maximum of %s
it_IT: Valido per un acquisto minimo di %s ed un massimo di %s

en: Valid for:
it_IT: Valido per:

en: Vendors Settings
it_IT: Impostazioni vendor

en: YITH WooCommerce Coupon Email System is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
it_IT: YITH WooCommerce Coupon Email System è attivato ma non operativo. Per funzionare è richiesto WooCommerce.

en: YITH WooCommerce Coupon Email System offers an automatic way to send a coupon to your users according to specific events.
it_IT: YITH WooCommerce Coupon Email System offre un sistema automatico per inviare codici promozionali ai tuoi utenti sulla base di specifici eventi.

en: YYYY-MM-DD
it_IT: AAAA-MM-DD

en: YYYY/MM/DD
it_IT: AAAA/MM/GG

en: You have received a coupon from {site_title}
it_IT: Hai ricevuto un coupon da {site_title}

en: You have received a coupon from {vendor_name} on {site_title}
it_IT: Hai ricevuto un coupon da {vendor_name} su {site_title}

en: You have received a welcome coupon from {site_title}
it_IT: Hai ricevuto un coupon di benvenuto da {site_title}

en: You have received a welcome coupon from {vendor_name} on {site_title}
it_IT: Hai ricevuto un coupon di benvenuto da {vendor_name} su {site_title}

en: You need to select a coupon to send one for a new first purchase.
it_IT: Devi selezionare un coupon per poterlo inviare per un nuovo primo acquisto.

en: You need to select a coupon to send one for a new user registration.
it_IT: Devi selezionare un coupon per poterlo inviare ad un nuovo utente registrato.

en: You need to select at least one product to send a coupon once purchased.
it_IT: Devi selezionare almeno un prodotto per inviare un coupon una volta acquistato.

en: You need to select at least the amount/percentage of a coupon to send it after a specific number of days following the last order.
it_IT: Devi selezionare almeno l’importo/percentuale di sconto di un coupon per inviarlo dopo un determinato numero di giorni dall'ultimo ordine.

en: You need to select at least the amount/percentage of a coupon to send it for the birthday of a user.
it_IT: Devi selezionare almeno l’importo/percentuale di sconto di un coupon per inviarlo per il compleanno di un utente.

en: You need to select at least the amount/percentage of a coupon to send it for the purchase of a specific product.
it_IT: Devi selezionare almeno l’importo/percentuale di sconto di un coupon per inviarlo all'acquisto di un determinato prodotto.

en: You need to select at least the amount/percentage of a coupon to send it in a test email
it_IT: Devi specificare almeno l’importo/percentuale di sconto di un coupon per inviare un'email di prova

en: You need to set a coupon for each threshold to send one when users reach a specific number of purchases.
it_IT: Devi impostare un coupon per ogni soglia per poterlo inviare quando gli utenti raggiungono un determinato numero di acquisti.

en: You need to set a coupon for each threshold to send one when users reach a specific spent amount.
it_IT: Devi impostare un coupon per ogni soglia per poterlo inviare quando gli utenti raggiungono una determinata spesa.

en: You need to set a threshold to send a coupon once a user reaches a specific number of purchases.
it_IT: Devi impostare una soglia per inviare un coupon quando un utente raggiunge un determinato numero di acquisti.

en: You need to set a threshold to send a coupon once a user reaches a specific spent amount.
it_IT: Devi impostare un valore per poter inviare un coupon quando un utente raggiunge una determinata spesa.

en: You need to set at least a threshold to send a test email
it_IT: Devi impostare almeno una soglia per inviare in un'email di prova
