Print Invoice & Delivery Note V4.1.3 FR Traduction - en to fr translation catalogue (100 entries)

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoices
fr: Factures

en: Print Invoice
fr: Imprimer la facture

en: Print Invoices
fr: Imprimer les factures

en: Invoice created.
fr: Facture créée

en: Invoices created.
fr: Factures créées

en: Enable Invoices
fr: Factures

en: Delivery Note
fr: Bon de livraison

en: Delivery Notes
fr: Bons de livraison

en: Print Delivery Note
fr: Imprimer le bon de livraison

en: Print Delivery Notes
fr: Imprimer les bons de livraison

en: Delivery Note created.
fr: Bon de livraison créé

en: Delivery Notes created.
fr: Bons de livraison créés

en: Enable Delivery Notes
fr: Bons de livraison

en: Receipt
fr: Reçu

en: Receipts
fr: Reçus

en: Print Receipt
fr: Imprimer le reçu

en: Print Receipts
fr: Imprimer les reçus

en: Receipt created.
fr: Reçu créé

en: Receipts created.
fr: Reçus créés

en: Enable Receipts
fr: Reçus

en: Order
fr: Commande

en: Orders
fr: Commandes

en: Print Order
fr: Paramétrage des impressions

en: Print Orders
fr: Imprimer les commandes

en: Do you really want to reset the counter to zero? This process can't be undone.
fr: Voulez-vous vraiement réinitialiser le compteur de facture ? L'opération est irréversible.

en: Print
fr: Impression

en: With the FAQ in the readme file you can learn how to customize the template.
fr: Avec la FAQ dans le fichier readme vous pouvez apprendre comment  personnaliser le modèle

en: Company/Shop Logo
fr: Logo  magasin/entreprise

en: Remove Logo
fr: Enlever le Logo

en: Set Logo
fr: Mise en place du Logo

en: A company/shop logo representing your business.
fr: Un logo du magasin/entreprise représentant votre activité.

en: Note:
fr: Note :

en: When the image is printed, its pixel density will automatically be eight times higher than the original. This means, 1 printed inch will correspond to about 288 pixels on the screen. Example: an image with a width of 576 pixels and a height of 288 pixels will have a printed size of about 2 inches to 1 inch.
fr: Quand l'image est imprimée, sa densité de pixels sera automatiquement multipliée par 8 par rapport à l'original. Ce qui veut dire qu'un pouce correspondra environ à 288 pixels sur l'écran. Exemple : une image avec une largeur de 576 pixels et une hauteur de 288 pixels sera imprimée à une taille d'environ 5 centimètres sur 2,5.

en: Company/Shop Name
fr: Nom magasin/entreprise

en: Your company/shop name for the Delivery Note.
fr: Le nom de votre magasin/entreprise pour le bon de livraison.

en: Leave blank to use the default Website/Blog title defined in WordPress settings. The name will be ignored when a Logo is set.
fr: Laisser blanc pour utiliser le titre de blog/site défini dans les paramètres Wordpress. Ce nom sera ignoré si un logo est paramétré.

en: Company/Shop Address
fr: Adresse  magasin/entreprise

en: The postal address of the company/shop or even e-mail or telephone, which gets printed right after the company/shop name.
fr: L'adresse postale du magasin ou un email ou un téléphone, qui sera imprimé juste après le nom du magasin.

en: Leave blank to not print an address.
fr: Laisser blanc pour ne pas imprimer d'adresse

en: Complimentary Close
fr: Fermeture complémentaire

en: Add some personal notes, or season greetings or whatever (e.g. Thank You for Your Order!, Merry Christmas!, etc.).
fr: Ajouter des notes personnelles, ou des voeux de saison ou ce que vous voulez (ex: Merci pour votre commande, Joyeux Noël, etc.).

en: Leave blank to not print any personal notes.
fr: Laisser blanc pour ne pas imprimer de note personnelle

en: Returns Policy, Conditions, etc
fr: Conditions générales de vente, retours, etc

en: Here you can add some more policies, conditions etc. For example add a returns policy in case the client would like to send back some goods. In some countries (e.g. in the European Union) this is required so please add any required info in accordance with the statutory regulations.
fr: Ici vous pouvez ajouter des conditions, informations ... Par exemple la politique de retour dans le cas où le client souhaiterait renvoyer un produit. Dans certains pays (ex. Union Européenne) ceci est requis ; donc remplissez en accord avec la règlementation de votre pays.

en: Leave blank to not print any policies or conditions.
fr: Laisser blanc pour ne pas imprimer de conditions ou informations

en: Footer
fr: Pied de page

en: Add some further footer imprint, e-mail, telephone, copyright notes etc. This makes the printed sheets a bit more branded.
fr: Ajouter quelques informations en pied de page : copyright, email, téléphone ... Cela rend les documents imprimés plus à l'image du magasin.

en: Leave blank to not print a footer.
fr: Laisser blanc pour ne pas imprimer de pied de page

en: Print Options
fr: Impressions permises :

en: Theme Options
fr: Paramètrages coté clients

en: Print Page Endpoint
fr: Fonction impression

en: The endpoint is appended to the accounts page URL to print the order. It should be unique.
fr: La fonction est ajoutée aux URLs des pages des utilisateurs pour imprimer la commande. Elle doit être unique.

en: My Account
fr: Mon compte

en: Show print button on the "View Order" page
fr: Montrer le bouton d'impression sur la page "Voir la commande"

en: Show print buttons on the "My Account" page
fr: Montrer les boutons d'impression sur la page "Mon Compte"

en: Show print link in customer emails
fr: Indiquer le lien pour imprimer dans les emails aux clients

en: This includes the emails for a new, processing and completed order. On top of that the customer invoice email also includes the link.
fr: Ceci vaudra pour les emails des nouvelles commandes effectuées. De plus, l'email de facturation au client contiendra également ce lien.

en: Order Numbering
fr: Numérotation  factures et commandes

en: Invoice Numbering
fr: Numérotation des factures

en: Create invoice numbers
fr: Activer la numérotation des factures

en: Invoice Number Start
fr: Numéro initial des factures

en: Start the numbering at the specified number.
fr: Commencer la numérotation au numéro indiqué.

en: Use only integers.
fr: Utiliser uniquement des nombres entiers

en: Invoice Number Prefix
fr: Préfixe pour les numéros de facture

en: This text will be prepended to the invoice number.
fr: Ce texte apparaîtra devant le numéro de la facture.

en: Leave blank to not add a prefix.
fr: Laisser blanc pour ne pas mettre de préfixe.

en: Invoice Number Suffix
fr: Suffixe de numéro de facture

en: This text will be appended to the invoice number.
fr: Ce texte sera ajouté au numéro de facture.

en: Leave blank to not add a suffix.
fr: Laisser blanc pour ne pas ajouter de suffixe.

en: Invoice Number Counter
fr: Numéro courant de facture

en: Reset Counter …
fr: Réinitialiser ...

en: Sequential Order Number
fr: Numéro séquentiel de commande

en: Sequential numbering is enabled.
fr: Numérotation séquentielle activée.

en: Install and activate the free <a href="%s">WooCommerce Sequential Order Numbers</a> Plugin.
fr: Installer et activer le plugin gratuit <a href="%s">WooCommerce Sequential Order Numbers</a>.

en: Print your order
fr: Imprimer la facture

en: Print:
fr: Impression :

en: Open print view in browser
fr: Ouvrir la vue d'impression dans le navigateur

en: Print now
fr: Imprimer maintenant

en: Order Printing
fr: Imprimer la commande

en: Invoice number:
fr: Numéro de facture :

en: Invoice date:
fr: Date de facture :

en: Invoice Number
fr: Numéro de facture

en: Order Number
fr: Numéro de commande

en: Order Date
fr: Date de commande

en: Payment Method
fr: Méthode de paiement

en: Telephone
fr: Téléphone

en: SKU:
fr: Référence :

en: Refund
fr: Remboursement

en: Order Subtotal
fr: Sous-total

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping Address
fr: Adresse d'expédition

en: Product
fr: Produit

en: Price
fr: Prix

en: Quantity
fr: Quantité

en: Download:
fr: Téléchargement :

en: %s Files
fr: %s fichiers

en: Customer Note
fr: Note du client

en: Go to the settings page
fr: Aller à la page de configuration

en: Settings
fr: Paramètres
